ravel_CamillaNorvoll-Hærens-Musikkorps-51

En kveld med Ravel

Hærens musikkorps fremfører Maurice Ravel sine fremste verker

Utgått
Dato Tid Sted Billetter
21. sep. 2023
19:00

Maurice Ravel var en fransk komponist, pianist og dirigent. Hans egenart stiller ham i første rekke blant det 20. århundres komponister så vell som Frankrikes største samtidskomponist på 20- og 30-tallet

Vi starter kvelden med Ravels La Valse, som leder oss inn i både lyse og mørke retninger og ender i full storm. For mange er dette valsen over alle valser.

Ravel lot seg inspirere av mye, også av jazz, noe som kommer til uttrykk i hans Klaverkonsert i G-dur. Denne kvelden er vi så heldige å få høre vår nye landsdelsmusiker, Kristian Ofstad Lindberg, som solist i nettopp dette stykket.

Et sterkt program trenger en pause og etter pausen får vi en annen sterk solist fra Scene Nord, fiolinisten Erika Toth. Sammen med Kristian Lindberg fremfører hun Tzigiane for fiolin og klaver, et suggererende, virtuost og vilt stykke.

Hærens musikkorps avslutter kvelden med et av Ravels beste verk, Daphnis et Chloé, Suite 2 arrangert for korpsets besetning av Helge Sveen. Suiten starter med den vakreste morgenen en kan tenke seg og holder frem med en berømt manende fløytesolo, som illuderer historien om Pan og Syrinx. Slutten er en eggende «danse generale» i femtakt med et ekstatisk siste klimaks.

Dirigent er Bjarte Engeset

Denne herlige Ravel-aftenen er et samarbeid mellom Scene Nord og Hærens musikkorps.

 

  1. Kristian Ofstad Lindberg

    Kristian Ofstad Lindberg er ansatt som landsdelsmusiker i Scene Nord ved Troms og Finnmark fylkeskommune og tiltrer stillingen 1. august 2023.

    Kristian har hatt en variert karriere siden han som 17-åring debuterte som solist med Bergen Filharmoniske Orkester. Han har gitt ut album og har spilt og turnert med orkestre over hele verden. Kammermusikk har vært en sentral del av hans karriere og han har medvirket ved de fleste store norske kammermusikkfestivalene, blant andre Oslo Kammermusikkfestival, Festspillene i Bergen, Festspillene i Nord-Norge og Nordlysfestivalen.

    Erika Toth

    Fiolinisten Erika Toth er vinden som aldri før, og har i løpet av det siste året blitt tildelt både Nordlysprisen og Sparebank 68° Nords kulturpris. Som landsdelsmusiker i Scene Nord har hun de siste 25 årene levert utallige klassiske konserter på skyhøyt nivå til de aller fleste små og store stedene i landsdelen. Samtidig har hun videreført sin internasjonale karriere, og spilt og turnert med flere av Europas beste orkestre og musikere.

    Bjarte Engeset

     

    Bjarte Engeset er en erfaren dirigent. I perioden 2014-2020 var han kunstnerisk leder for Kongelige norske marines musikkorps, og har tidligere vært sjefdirigent og kunstnerisk leder for Ålesund Symfoniorkester, Tromsø Symfoniorkester, Det Norske Blåseensemble og DalaSinfoniettan. Han har vært permanent gjestedirigent for det Flamske Radio- symfoniorkester, så vell som kunstnerisk leder for Nordlysfestivalen, Opera Nord og festivalen Fjord Cadenza.

    Engeset har har dirigert Den Norske Opera & Ballett og gjestet en rekke ledende orkestre i Norden, Europa og USA. Siden 2014 har Engeset vært faglig leder i prosjektet Norsk musikkarv, som lager kritiske utgaver av norsk musikk.

  2. Ravel: La Valse 

    Ravel: Konsert i G-dur for klaver og orkester
    Solist Kristian Lindberg

    Paue

    Ravel: Tzigane for fiolin og piano
    Kristian Lindberg og Erika Toth

    Ravel: Suite 2, Daphnis et Chloe

  3. Billetter:

    300,-/250,- Forsvaret/200,- FV, NMF, Korpsnett/100,- student, u.18

    MD Heggen og Sortland, Harstad Folkehøgskole: 50,-