
Vinternatt i Domen
Luftforsvarets musikkorps inviterer til vinterkonsert i Nidarosdomen sammen med dirigent Peter Szilvay og organist Lars Notto Birkeland. På programmet står Bruckners Symfoni nr. 7.
Bruckners Symfoni nr. 7 ble urfremført i Leipzig i 1884. Her byr Bruckner på en melodisk rikdom og lydhørhet som overgår alle hans verk. Symfonien ble Bruckners største suksess og regnes fremdeles av mange som hans mest vellykkede og helstøpte symfoni. Szilvay har lagt ned et imponerende arbeid for å få arrangert denne mektige og lyriske symfonien for besetningen til Luftforsvarets musikkorps og kirkeorgel. Han dirigerer selv på denne «urfremførelsen» av hans arrangement.
Dette er den første konserten som Peter Szilvay dirigerer som Luftforsvarets musikkorps sin første gjestedirigent. Peter og korpset har hatt mange givende konsertoppdrag sammen i årene som har gått, så det er med stor glede vi nå har inngått et dypere faglig samarbeid. Peter er en av de mest ettertraktede norske dirigentene og har en omfattende dirigentkarriere både i Norge og i utlandet.